Doğal Oje Yapma Yöntemleri

Kullandığımız çok sayıda kozmetik ürünleri içerisinde sıklıkla rastladığımız malzemelerden biri de şüphesiz ki ojelerdir. Ama hepsinden önce bilmemiz gereken, kullandığımız ojelerin içinde var olan kimyasal maddelerdir. Ama eğer ojenizi evde yapabilseydiniz içeriğini bilebilir hatta çok daha ucuza mal edebilirdiniz. Çeşitli oje yapma yöntemlerinden şu şekilde bahsedilebilir;

evde oje yapma yöntemleri

Evde oje yapmak oldukça kolaydır ve malzemelerine çok kolay ulaşılır. Bu doğal ojeler ile, mükemmel görünümler yaratabilirsiniz.

Doğal Oje Yapma İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle yarım çay kaşığından daha az balmumu, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 damla E vitamini yağı ve yarım çay kaşığı sığırdili kökü kullanarak yapacağınız ojeniz için malzemeleri temiz etmelisiniz.

Doğal Ojede Tonlama Nasıl Oluşturulur?

Tüm malzemeleriniz için aynı oranları kullanabilirsiniz fakat sığırdili kökünü biraz daha fazla kullanmanız sonucunda daha koyu ya da farklı tonda ojeler elde edebilirsiniz.Mesela sığırdili kökünü az kullanırsanız pembenin açık tonlarını, daha fazla miktarda sığırdili kökü kullanırsanız ise pembenin biraz daha koyu tonlarını elde edersiniz. Ojenizi evde yapmanız durumunda, karışımınızı buzdolabında saklarsanız ojeniz 1 yıla kadar dayanabilir. Sadece bunun için bile değer.

desenli oje yapma

Desenli ojeler yapmak da hem kolay hem de eğlencelidir. bir kaç farklı malzeme ile neler yapabildiğinize inanamayacaksınız.

Evde Doğal Oje Nasıl Yapılır?

Doğal oje, için öncelikle bir kabın içine bir miktar sıcak su doldurarak aynı kabın içine farklı bir kap daha yerleştirmeniz gerekmektedir. İkinci kaba su girmemesine dikkat ederek, sığırdili kökünü ve zeytinyağını karıştırın. Bir müddet bu şekilde bekletin. Daha sonra süzme yöntemiyle sığırdili kökünü zeytinyağından ayırarak yağı tekrar aynı kap içerisine dökün. Yağın içine balmumunu ekleyerek, balmumunu eritene kadar kabın içerisinde bekletin. Tamamen eridikten sonra içerisine E vitamini yağını da ekleyip kabınızı suyun içinden alın.

Hazırladığınız ojenizi eski bir oje fırçası yardımıyla sürün fakat bu esnada taşırmamak için oldukça titiz davranın. Ojeniz kurumaya başladıktan sonra ton istediğiniz gibi olmazsa, sürme işlemini ton tutana dek tekrarlayın. Bütün bu işlemler sonucunda hiçbir kimyasal içeriği olmayan doğal bir ojeye sahip olmuş oluyorsunuz.

doğal oje nasıl yapılır

Doğal oje yapabilmek için doğal malzemeler kullanın ve zevkinize göre modeller ortaya çıkarın.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir